Rasyonel Ebeveyn Yönetim Sistemi Semineri

Beşiktaş Belediyesi ve Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi tarafından organize edilen halk seminerlerinin ikincisi Akatlar Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Dr. Murat Artıran tarafından 18:00-20:00 saatlerinde gerçekleştirilen etkinlikte Albert Ellis tarafından New York’ta kurulan Albert Ellis Enstitüsü Merkezinden ve merkezin temelinde yer alan Rasyonel Teori (Rasyonel Duygucu Davranışçı Teori) hakkında temel bilgileri paylaştı. Albert Ellis’in bilimsel anlamda en fazla referans gösterilen bilim insanlarından biri olduğu buna karşın dünyada ve Türkiye’de yakın zamanda bizlerin (Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi) ve dünya genelindeki 37 merkezin faaliyetleriyle yeni yeni yaygınlaşmaya ve tanınmaya başladığını söyledi.

Teorinin felsefik kökenleri

Teorinin felsefik kökenlerine değinen Artıran, Stoik felsefesinin yaklaşımından söz etti. Stoik felsefesinde olaylar ya da durumların insanları üzmediği, kişilerin bu olay ve durumları değerlendirme biçiminin üzdüğü belirtilmektedir. Aynı şekilde eski Stoikçilerden olan,

Marcus Aurelius‘ta “Eğer bir dış etken sizi üzerse duyduğunuz acı o şeyin kendisinden değil, sizin ona verdiğiniz değerden geliyordur. Onu da her an ortadan kaldırma gücünüz vardır” demiştir. 

Seminerin devamında, Rasyonel teorinin modellerini anlatan Artıran, A-B-C modellerinin üzerinden durarak daha rahat anlaşılması adına örnekler vermiştir. Artıran, kişilerin istisnai durumlar hariç hemen her durumdan kendisinin sorumlu olduğunu ve bu durumlardan çıkabilmesi gerektiğini söyleyerek, bizler kişilerin içinde bulunduğu durumlardan çıkması adına kişileri eğitiyoruz demiştir. Bu düşünceden yola çıkarak kişilerin yaşadıklarının kendi sorumluluğunda olduğunu, her insanın ergen ve çocuklar da dahil kendi yaşantılarının sorumluluğunu üzerine alarak çözmesi gerektiği belirtilmiştir. Sorunlarla karşılaşmanın kaçınılmaz olduğunu, dünyanın çok da güzel bir yer olmadığının kabul edilmesinin bu sorunların çözümündeki ilk aşama olduğunu belirten Artıran, kişiler çocukluktan itibaren yaşadığı sorunlarla yüzleşerek problem çözme becerisi geliştirecektir. Bu nedenle ailelerin bu gibi durumlarda çocukların sorunlarını çözmek yerine bu sorunları kendilerinin çözmesini beklemesi gerekmektedir. Çocukların zorlandığı kısımlarda nasıl çözeceğini göstererek aileler çocuklarına destek olabilir. Bu gibi sorunlarla yüzleşmeyen, ailesinin çocuğun sorunlarını kendisinin çözmesinin özellikle Türk toplumunda çok yaygın olduğunu belirten Artıran, bu çocuklar büyüdüğünde hayatta karşılaştığı güçlüklerle başa edemiyor ve depresyon, anksiyete  gibi bir dizi psikopatolojilere sahip olabiliyor dedi.

Örnek yaşantılar

Seminerde zaman zaman katılımcıların konu ile ilgili örnek yaşantıları üzerinden nasıl çözülmesi gerektiğine dair ip uçları Untitled designveren hocamız, ebeveynlerin ve çocukların karşılaştığı benzer durumlardan nasıl çıkabileceğini Rasyonel Duygucu Davranışçı Psikoterapi yöntemleriyle ip uçları vererek uygulamada nasıl kullanılabileceğini göstermiştir. Rasyonel Ebeveyn tipleri ile devam eden seminerde, yanlış yapılan ebeveyn tipleri ve bu tiplerin çocuklarında yaygın olarak çıkan sorunlar anlatıldı. Seminerin sonunda ideal ebeveyn tipini anlatan Artıran bu tipin olmasının çocuğun psikolojik ve hatta fiziksel gelişimi için çok önemli olduğunun altını çizerek semineri tamamladı.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy