Neden intikam alırız?

NEDEN İNTİKAM ALIRIZ?

 

İntikam biz insanlara çoğu zaman tatlı gelir. Çoğumuz bizi kıran üzen kişilerden zaman zaman intikam almak isteriz, bu kişi en yakınımız olsa bile. Çoğu zaman ekranlarda gördüğümüz intikam için elinden geleni ardına koymayan insanlar gerçekte de var mı, nasıl besleniyor bu duygu peki diye zaman zaman düşünürüz. Bu duygu birçok filme, diziye konu olmuştur. Peki bu duygunun altında neler yatıyor? Neden intikam almak istiyoruz? Çünkü intikam, kişinin yaralarını sarması için hissedilen ilk duygulardan biridir. Kimisi zamana bırakır, affetmenin intikam olduğunu düşünür kimisi ise işin peşini bırakmaz ve öfkesini yatıştıracak tek çözümün bu olduğunu düşünür ve sonuna kadar hareket eder. Bazen boyutları epey büyük olur, insanlar çoğu şeyi göze alırlar. Kişi zarar gördüğü konuda kaybettiği gücü intikamla kazanmaya çalışır, bu kişi için bir nevi merhem olur. Fakat farkına varılmayan intikam iki kişiyi de etkileyen bir eylemdir, her iki kişi de bu eylem sonunda zarar görür. İntikam bir duygudur ve duyguları belirleyen şeyler bizim değer yargılarımız ve inançlarımızdır. Aslına bakıldığında intikam kişinin kendiyle ilgili düşünceleriyle bağlantılıdır. Kişi eğer çok hırslanıp bir konu hakkında intikam almak istiyorsa aslında bu konunun geçmişine bakılmalıdır, oradan mutlaka bu tepkinin sebebi ortaya çıkacaktır.

 

Bilimsel olarak yapılan çalışmalara bakacak olursak, bilim adamları bunun sebebini yaptıkları çalışmalarla açıklıyorlar. Yapılan çalışmalar, birilerini yaptıkları kötü davranış sonucunda cezalandırdığımız zaman zevk aldığımızı gösteriyor. Psikolojinin temel ismi Freud saldırganlıkla zevk arasında bir bağlantı olduğundan bahsetmişti fakat intikamın zevki beslediği yeni ortaya çıktı.

 

PET taramasına göre yapılan bir araştırmada, bilim adamları kan akışını ölçtüler. Her gönüllüye damardan belirli işaretçi su enjekte ettiler ve kan akışı sayesinde bu su beyne taşındı ve beyin gözlemi yapıldı. Sinirbilimci Dominqiue de Quervain, belirli bir bölgede artan kan akışının o bölgede daha fazla oksijen tüketimi ve beyin aktivitesi anlamına geldiğini söyledi. Ekip erkek deneklerden oluşan bir gruba para akışıyla ilgili bir deney uyguladı. Eğer oyunculardan biri topluluk yararı yerine kendi kazancını düşünürse bu kişi diğer kişilerce cezalandırılabilecekti. Ve oyuncuların büyük çoğunluğu kendi paralarının bir kısmından vazgeçip kişiyi cezalandırmayı seçtiler. Araştırmacılar bunun sonucunda beyindeki dorsal striatum adlı bir bölgenin aktif olduğunu buldular. Önceki araştırmalarda bu bölgenin haz ve tatminle ilişkisi olduğu gözlenmiştir.

 

Bunların yanında beyin taramaları kişinin beyin aktivitesi ile kendisine maliyeti hakkında ne kadar cezalandırma yapmanın arasında bir korelasyon olduğunu ortaya koydu. Aktivasyonları güçlü olanların cezalandırma için daha fazla maliyeti gözden çıkarabileceği gözlemlendi. Dorsal striatum bölgesindeki varyasyonlar davranışlardaki farklılığın sebebini ortaya koyuyor. Dorsal striatumda düşük aktivasyonu olan kişiler daha az cezalandırıyor.

 

İNTİKAM HİSSİNE KARŞI NELER YAPILABİLİR?

 

İntikam duygusunun kötü sebeplere kadar uzanmaması için kontrol altına alınması gerekir. Bunun için farklı metodlar denenebilir.

 

Sakinleşmeyi beklemek

 

Öfke anında intikam almak isteriz, olay tazeyken duygularımız yüksek olur ve daha ateşlidir. Yoğun duygular yaşamaya başladığınızı fark ettiğiniz anda biraz bekleyin, hareket etmeden önce sakinleşmeyi beklemek en iyi yöntemdir. Sonrasında pişmanlık hissedeceğiniz durumlarla karşı karşıya kalmamak için kendinize zaman tanıyın. Sonrasında duygularınızı daha iyi tanımlayabileceksiniz ve ona göre adımlar atabileceksiniz.

 

Görmezden gelin ve Affedin

 

Genellikle karşınızdaki durumlar karşısında sizden hamle bekler. Siz bunu yapmazsanız karşınızdaki istediğini alamaz ve aslında bu sizin en büyük silahınızdır.  Siz görmezden geldikçe diğer kişiler istediklerini alamayacaktır. Olayların üstüne gittiğinizde sizin haksız çıkma olasılığınız artar. Bunun yerine geride durun ve affetmeyi deneyin, her yaptığınız hamle yaranın derinleşmesine sebep verecektir. Bu şekilde de kendimize zarar vermiş oluyoruz.

 

Çıkardığınız derslerle tecrübe edindiğinizi düşünün

 

Hayatımızda her acı, üzücü olduğu halde bizi olgunlaştırır. İnsanları öğrenirsiniz, kime nasıl güveneceğinizi bilirsiniz, adımları nasıl atacağınızı bilirsiniz. Bu sizi kuvvetlendirir. Yaşadığınız her kötü tecrübenin sonunda bundan da bunu öğrendim diyebilmeli ve yolunuza devam edebilmelisiniz. İnanın ki her yeni gün bir öncekinden iyi olacak ve yaşadıklarınız size yol gösterip, aynı yanlışlardan kurtaracak. Kendi değerlerinize odaklanın.

Related Articles

Travma
admin1 @ 2019-04-04 12:26:06
Ölüm ve Yas
admin1 @ 2019-04-04 11:05:35
Disleksi Nedir?
admin1 @ 2019-03-26 10:11:34
Özel Çocuklara Özel Program
admin1 @ 2019-03-19 16:41:00
Otizmde Aile Danışmanlığı
admin1 @ 2019-03-12 14:24:13

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy