Migren ve Gerilim Tipi Baş Ağrısında Bilişsel Davranışçı Tedavinin Kullanımı

ÖzetWoman-with-head-in-hands-headache
Toplumun geniş bir kısmını etkileyen ve işgücü kaybına sebep olan baş ağrısı, bireyin sosyal aktivitelerini ve iş hayatını kısıtlamasının yanı sıra ilaç tüketimini artırma gibi sağlık harcamalarıyla, topluma getirdiği yük açısından önem kazanmaktadır. Migren ve gerilim tipi baş ağrıları organik bir neden belirlenemeyen birincil baş ağrıları olup tedavisinde ilaç, bio-geribildirimli egzersizler, akupunktur gibi yöntemler kullanılmakla birlikte son yıllarda bilişsel davranışçı tedavilerin (BDT) de etkin olduğu görülmektedir. Tekrarlayan baş ağrısı yaşayan bireylerde olumsuz düşünme tarzının; ağrıyı tetiklediği, şiddetini artırdığı ve ağrının yönetilmesini zorlaştırdığı gösterilmiştir. BDT, gevşeme egzersizleri gibi davranışçı yöntemlerle birlikte kendini izleme, eğitim, ağrıyı yönetme becerileri ve uyumu bozucu düşünceler ve inançlarla baş etme yöntemleri geliştirerek kişinin terapi sonlandıktan sonra da kendi kendine yardım etmesini sağlar. Bu yazının amacı, birincil baş ağrılarında bilişsel davranışçı tedavilerin kullanımı ve temel tedavi prensipleri hakkında bilgi vermektir.

Anahtar sözcükler: Baş ağrısı, migren, bilişsel davranışçı terapi.

Anahtar Kelimeler: Anahtar sözcükler: Baş ağrısı, migren, bilişsel davranışçı terapi.

Abstract
Headache, which affects a large part of the community and causes loss of workforce, is gaining importance in terms of the burden which it brings on the society, by its function of restricting individuals social activities as well as increasing the health expenditure likewise drug consumption. Migraine and tension headaches are primary headaches which any organic causes can not be determined for them. For the treatment of headaches of this type besides the use of medicine, exercises with bio-feedbacks and acupuncture; in recent years cognitive behavioral treatments (CBT) appears to be effective. It’s shown that the negative mode of thinking onindividuals which have recurrent headaches, stimulates the headache, increase its severity and complicates the management of it. CBT provides for the person a self-help opportunity even the therapy is terminated, besides behavioral methods such as relaxation exercises, by developing strategies of self-monitoring, education, abilities of pain management and coping with the maladaptive beliefs and houghts. The purpose of this text is, providing information about the use of the cognitive behavioral therapies on primary headaches and basic principles of treatment.

Key words: Key words: Headache, migraine, cognitive behavioral therapy

Yasemin Akkoca, Şehnaz Yıldırım, Levent Ertuğrul İnan.
JCBPR
2015; 4(1): 10-17 

Related Articles

Psikoterapi Yaklaşımları
admin1 @ 2018-10-18 01:11:59
Makaleler
admin1 @ 2018-10-08 03:47:22
Yarışmaya Katıl İndirim Kazan
admin1 @ 2018-07-23 11:25:30

2 Comments

  1. Baş ağrısı, günlük yaşantımızı etkileyen, sıradan işlerimizi yapmamızı bile zorlaştıran, sağlıklı düşünme yeteneğimize olumsuz tesir eden ve bazen de çok ciddi sorunların habercisi olarak maalesef çok sık rastlanılan bir rahatsızlık.
    Baş ağrısı ile ilgili vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.

    • admin1 says:

      Rasyonel Psikoloji ekibi olarak biz teşekkür ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy