Depresyonu Yenmek İçin Öneriler

Depresyonla Mücadele İçin Neler Yapabiliriz?

Depresyonun en büyük ilacı mutluluktur. Mutluluk kişiye en iyi gelen duygudur kendimizi mutlu hissetmek için elimizden geleni yapıyor muyuz? Aslında basit olan fakat çoğumuzun önemsemediği yöntemlerle kendimizi iyi hissetmek, depresyondan kurtulmak mümkün. Günümüzün koşturmasında bedenimiz gibi ruhumuz da yorgun düşüyor, depresyondan kaçmak için yapmamız gerekenler aslında çok basit.

1-) Düzenli uyumak, erken uyumak ve erken uyanmak

Uyku insanın en önemli savunma mekanizmasıdır. Belirli bir düzeni olmayan kişilerde şiddetli baş ağrıları, yorgunluk ayrıca bağışıklık sisteminde zayıflamalar görülür. Uykusuzluk stresi tetikleyen başlıca unsurlardan biridir. İyi bir uyku çekmeyen insan hem kendine hem de etrafındakilere olumsuz enerji verir. Bu şekilde kişinin insani ilişkileri de zarar görebilir bu da kişinin depresyona girmesine sebep olabilir. Fazla uyku ise aynı şekilde baş ağrılarına yol açmaktadır. Zamanının çoğunu uykuya harcayan insan zamanla kendini izole etmeye yatkınlaşmaktadır. Bunun yanında depresyonda en çok görülen durum sürekli uyku halidir, beynin olaylara karşı kendini soyutlamak istemesinden kaynaklanmaktadır bu durum. Ne eksik ne fazla belirli bir düzen oturtmak insan sağlığı için en etkili yoldur. Günümüz temposuna ayak uydurmak ve koşturmacalar içinde sağlıklı bir ruh haline sahip olabilmek için iyi dinlenmek çok önemlidir. Sabah erken uyanmak ve erken uyumak yeterli enerji depolamaya yardımcı olur bu da gün içerisinde dirençli olmamızı sağlar.

2-) Düzenli ve sağlıklı beslenmek

Depresyonun var olduğu yerlerde en çok yeme bozukluğu görürüz. Eğer depresyonla mücadele ediyorsanız çok tatlı yemek istediğinizi fark edeceksinizdir. Düşen serotonin hormonuna karşı vücut bu şekilde tepki verir, bu tatlılar antidepresan etkisi sağlar. Fakat etkisi çok uzun sürmez. Kısa süreli zevk dediğimiz bu durum beraberinde daha kötü sonuçlar getirir. Fazla yağlı ve tatlı tüketimi sonunda cilt ve kilo problemleri ortaya çıkar ve bu durum kişinin kendini daha kötü hissetmesine sebep olur. Bunun yerine kendinize düzenli bir sistem koyarsanız hem depresyonla daha sıkı bir biçimde mücade etmiş olursunuz hem de sağlıklı bir hayatınız olur. Sıkı protein içeren bir kahvaltıyla güne başlarsanız daha enerjik olduğunuzu fark edeceksinizdir buna ek olarak kendinize ödül niteliğinde ara öğünler yerleştirirseniz tatlı aşermelerinizi de ortadan kaldırmış olursunuz. Hem ruhen hem fiziken daha kuvvetli bir hayat için beslenmenize dikkat etmelisiniz.

3-) Egzersiz yapmak

Kendinizi iyi hissetmenin en iyi yollarından biri sık sık egzersiz yapmaktır. Güçlü egzersizler yapmak endorfin hormonu sağlamaya yardımcı olduğundan bu hormon kişiye huzur ve rahatlık getirir. Bunun yanında uzun zamandır var olan fakat günümüzde popüleritesi artan ve depresyona en iyi gelen egzersizlerin başında yoga gelir. Zihinle bağlantılı olan bu egzersiz size esneklik kazandırırken aynı zamanda hayatınızı düzene sokar bunun yanında anksiyete ve depresyonla savaşır. Kompleks düşüncelerden kurtulmaya yardımcı olur ve konsantrasyon problemlerine de çözüm olur. Sadece yoga değil günlük uzun yürüyüşler de stresle başa çıkma yöntemlerinden biri. Serotonin salgılamaya yardımcı temiz hava size enerji verecek, güne dinamik devam etmenizi sağlayacaktır.

4-) Hobiler edinmek

Stresle başa çıkmanın yollarından biri de hobi edinmektir. Kişiden kişiye değişen hobiler sizi yansıtan, kim olduğunuz hakkında ipucu veren anahtarlardır. Kendinizi değerli hissettirir, kaliteli zaman geçirmenizi sağlar. Bir nevi kendinizle ilgilenmenizi sağlayan hobiler ruhunuzu besler ve kişisel gelişiminize de katkı sağlar. İnsanlar rutinden bunaldığında bir çıkış yolu olarak karşımıza çıkan hobiler özellikle depresyonun başlangıcında çok yararlı olmaktadırlar. Yeni bir şeyler ürettiği için kişide özgüveni yükseltir, başarı hissini arttırır. Terapiye gelen danışanlara hobi edinmeleri söylenir, kendilerine zaman ayırıp kendilerini tanımaları için. Hobinin bir diğer artısı da kişinin sosyalleşmesine katkı sağlamasıdır. Belirli bir hobisi olan insan aynı şeylerden zevk alan kişilerle daha çok paylaşımda bulunabilir ve kendini daha iyi hisseder.

5-) Evcil hayvan sahiplenmek

Yapılan araştırmalarda evcil hayvan beslemenin insanın ruhsal sağlığına çok iyi geldiği görülmektedir. Gününüz kötü geçti ya da canınız bir şeye sıkıldı eve geldiğinizde size her şeyi unutturacak neşesiyle size enerji verecek küçük bir dostunuz aynı zamanda sizin ilacınız oluyor. Özellikle depresyona iyi geldiği bilinen evcil hayvanlar kişinin daha toleranslı olmasını sağlıyor ve empati kurmayı öğretiyor. Size sürekli sevgi gösteren ve üzgün olduğunuzda üzülen veya neşenizi yükselten bu minik canlar sevginin iyileştiriciliğinin en güzel örneği. Evinize alamıyorsanız da sokağınızda gördüğünüz hayvanlarla iletişim kurun onlara yemek verin hergün sizi gördüklerinde gözlerindeki minnet ve ışık size huzur verecek merhamet duygunuzun gelişmesine de destek sağlayacaktır.

6-) Gezmek

Yeni yerler görmek yeni tatlar keşfetmek yeni bir insanı tanımak kısacası gezmek yenilik demektir. Bulunduğunuz alandan başka bir yere gitmek başka ortamlarda bulunmak bir nevi yeniden doğmak, arınmak, içinizdeki yeni insanla tanışmak demektir. Gezerken kendinize eklediğiniz her yenilik içinize güzel tohumlar ekmektedir. Düşüncelerinizin de gittiğiniz yerle birlikte değiştiğini göreceksiniz. İçinde bulunduğunuz  tempodan yorulduğunuzda minik kaçamaklar yapın, sevdiğiniz birini alın ve uzaklaşın ruhunuzun dinlendiğini yatıştığınızı hemen hissedeceksiniz.

 

Related Articles

Özel Çocuklara Özel Program
admin1 @ 2019-03-19 16:41:00
Otizmde Aile Danışmanlığı
admin1 @ 2019-03-12 14:24:13
Rasyonelizm ve Psikoterapi
admin1 @ 2019-03-10 23:48:16
Öfke Kontrolü
admin1 @ 2019-03-08 16:45:03
Seminer Programları
admin1 @ 2019-03-07 18:26:05
Toplumsal Cinsiyet
admin1 @ 2019-03-07 18:25:27

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy