Depresyon Bozuklukları Belirtileri

Majör depresif bozukluk, Majör depresyon, veya Klinik depresyon, kişinin sosyal işlevlerini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız edecek, bozacak dereceye ulaşmış üzüntü, melankoli veya keder durumudur. Bu tanımına karşın, halk arasında olumsuz durumlarda sıkça kullanılan popüler kültür öğesi olmuş depresyon kelimesi gerçek anlamının dışında kullanılır olması depresyonun genellenmesine ve önemsizleştirilmesine sebep olmaktadır. Bu yanlış algıyı kırmak, depresyonun ciddiyetinin altını çizmek ve hangi durumlarda bir uzman yardımı almamız gerektiğini anlamak için aşağıdaki belirtileri hazırladık.depresyon semptomları

  • Son haftalarda kendinizi üzgün , hüzünlü, kederli, çökkün hissediyor musunuz?
    Örneğin; hiçbir olay olmadan ağlama nöbetleri yaşıyor
    musunuz?
  • Artık zevk aldığınız şeylerden daha mı az zevk alıyorsunuz ya da hiç zevk almıyor musunuz? Örneğin; Çok sevdiğiniz ve görüştüğünüz arkadaşlarınızla görüşmek artık sizi mutlu etmiyor mu?
  • Yeme isteğinizde bir değişiklik var mı? Ya çok aşırı yiyecek tüketiyor ya da  hiç mi yemek yemiyor sunuz?  Çok hızlı kilo alıp  – verme gibi durumlarda karşılaştınız mı?
  • Uykusuz kalma ya da çok uyuma gibi bir durum yaşıyor musunuz? Haftanın çoğu günü yataktan çıkmayı istemiyor ya da tam tersi hiç uyumuyor musunuz?
  • Bu süre içerisinde ölümü düşündüğünüz oluyor mu?

Kendimizi incelediğimizde bu durumları en az 2 hafta boyunca yaşamışsak mutlaka bir uzmandan yardım almalıyız.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy