Çocuk Terapisi’nde Oyunla Tedavi

Yazan: Yrd. Doç. Dr. Murat Artıran

Çocuk terapisinde oyunla tedavi 1960 yıllardan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmaktadır. Yaş olarak 3-14 yaş arası çocuklarda etkili olan oyun sırasında psikolojik tedavide iki ana yöntem yaygın olarak kullanılır. Bunlardan biri Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ve Filial Terapi (Aile Merkezli Oyun Terapisi) ve Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi. Merkezimizde her ikisi de duruma göre, çocuğa göre ve tedavi planına göre karar verilerek uygulanır.

Bilimsel araştırmalar oyun terapilerinin faydalarını kanıtlamıştır. Çocuklardaki anksiyete, depresyon bozuklukları, davranım anormallikleri ve travmatik durumlar başta olmak üzere, kardeş kıskançlığı, altını ıslatma, arkadaş – sosyalleşme sorunları, okul-ödev problemleri gibi bir çok diğer alanda da yarar sağlamaktadır.

Merkezimizde ilk ve en gelişmiş bilişsel davranışçı terapi kuramı olan Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi’ye dayalı oyun terapisi, bilişsel davranışçı oyun terapisi, çocuk merkezli oyun terapisi ve aileler için aile merkezli oyun terapisi uygulanmaktadır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy