Çocuğunuzla İletişim Kurmanın Yolları

Çocuğunuzla İletişim Kurmanın Yolları

 

 

İletişim tüm insani ilişkiler açısından çok önem taşır ama özellikle çocuklar söz konusu olduğunda daha fazla önem kazanır. Çocuğunuzla iletişim kurarken doğru bildiğimiz pek çok hatalarımız olabiliyor. Çocuğunuzu yetiştirirken onunla kuracağınız iletişim biçimi onların sosyal, akademik ve duygusal gelişimi için çok önemlidir. Çocuğunuzla doğru iletişim kurmanın birkaç yolu;

 • Çocuğunuza bir şey söylerken, onunla aynı hizada olmanız ve önemlidir. Bu nedenle diz çökerek onunla aynı hizaya gelmeye çalışın. Sizin yukarıdan konuşmanız onun karşısında bir güç olduğunuz imajını yaratabilir.Onunla aynı hizada olduğunuzda ise sizinle isbirligi yapmaya daha istekli olacaktır.

 

 • Onunla konuşurken göz teması kurmanız onun kendisini önemli hissetmesini sağlayacaktır. Çocuğunuzun anlattığını can kulağıyla dinleyin. Onu dinliyormuş gibi yapmayın, bunu hemen hisseder. Vaktiniz yoksa ve ya bir işiniz varsa biraz beklemesini ve birazdan onu dinleyeceğinizi söyleyin ve sonra mutlaka dinleyin. Çocuğunuzun anlattıklarını dinlemediğinizde onun da sizi dinlemediğini görebilirsiniz. Onu dinlerken anlaşıldığını hissetmesi için ona geri bildirimler verin, onay işaretleri verin (başınızı sallamak, “hıı… hıı…, evet, seni anlıyorum” demek gibi).

 

 • İletişim tek başına yapılmaz. Siz konuşurken Çocuğunuz susup dinlemiyor, cevap veriyor diye ona kızmayın. Çocuğunuzu dinlerken, mutlaka yüzüne bakin ve onunla göz teması içinde olun. Kendisine önem verildigini hissedecektir. “Ne” söylediginizden çok daha önemli olan “nasıl” söylediğinizdir. Ilişkiniz istemediğiniz gibi gelişiyorsa, ifadenizi ve beden dilinizi kontrol edin. Çocuğunuzla iddialasmak yerine yumuşak bir sesle “Ben böyle düşünüyorum” deyin ki, dediğinizi kabul etme ihtimali artsın.

 

 • Görüşlerini yargılamadan saygı dinleyin. Haksız olduğu bir durumda bile onu yargılamdan dinlemeniz onun gerçek gerçek duygu ve problemlerini ögrenmenizi sağlar. Boylece hem kendi duygu ve düşüncelerini tanır hemde ve kendini özgür bir şekilde ifade ettiği için kendisine daha çok güvenir.

 

 • Çocuğunuzun olaylar karşısında hissetiği duygularina karşı çikmayin. Düsüncenin dogrusu, yanlisi olsa bile, duygunun dogrusu, yanlisi olmaz. Eğer bir çocuk “Korkuyorum, diyorsa “Ne var bunda korkacak?” diye karşı çıkmak yerine onu anlamaya çalışmanız ve bu duyguyu konuşup ona yerine, “Demek korkuyorsun” diyerek sarılmanız onun hem korkusunu anlatması sağlayacaktır , hem de ona bu sağlıksız duyguyu yenme fırsatı verecektir. Çocuğunuzu bir başarısızlığından sonra “Ben sana demedim mi?” demek, hatasini görmesi için zorlamak, Ders vermeye kalkmak yerine kendisini sıkıntıya sokan her yaşantısından sonra, “ne sonuç çıkarttığını” sorarak, “ders almasına” ve “tecrübe kazanmasına” yardimci olun.

 

 • Çocuğunuzun yanlış davranışlarında önce olumlu geri bildirim verin ardından olumsuzu söyleyin ve birlikte çözüm arayın. Yanlış bir davranışı konusurken çocuğunuza değil davranışı konuşmanız önemlidir. Bu yanlış davranışı ile ona olan sevginizden bir şey eksilmediğini mesajını vermeniz önemlidir.

 

 • Çocuğunuz yaşadığı sorunlar için de siz çözüm bulan olmayın. Sizin onu dinleyen ve ona yol gösteren olmanız çocuğunuzun baş etme yöntemlerini geliştirmesini sağlarken, ileri ki hayatında sorunlardan kaçmamasını ve çaba göstermesini sağlar.

 

 • Çocuklar kuralları ve sınırları severler ve ihtiyaç duyarlar. Alınan kararların koyulan kuralların sürekli ve tutarlı uygulanması doğru davranışın yerleşmesini sağlayacaktır. Sınırları aştığında açıklayıcı bir uyarı, bu davranış sonrasında ondan beklediğiniz davranış biçimi ve kararlı bir tutumla zaten istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

 

 

 • Çocuğunuzla her akşam özel zamanlar geçirin hem anne-çocuk, hem baba-çocuk hem de ebeveyn-çocuk olarak sizinle vakit geçirmesi aile içi ilişkilerinizin güçlenmesini sağlayacaktır.

 

 • Onu sevdiğinizi söyleyin.

 

 • Verdiğiniz sözleri mutlaka tutun size güven duyması için bu son derece önemlidir. Çocuğunuza doğru bilgi verin.

 

 • Ona yaşına uygun sorumluluklar verin. Yapmış olduğu sorumluluk için arada ona teşekkür etmeyi unutmayın. Çocuğunuzun yaptıklarından hoşlandığınızda, bunu belirtin. Ayrıca çocuğunuzun gün içinde yapacaklarının planlanması da kendi sınırlarını bilmesi için önemlidir. Ne kadar süre televizyon izleyeceği, ne zaman ödev yapacağı, kaçta uyuması gerektiği gibi…

 

 • Çocuğunuzun ilgilendiği konulardan, kitaplardan, müzikten zevk almaya çalışın. Böylece ortak bir duygu paylaşmış olursunuz.

 

 • Çocuklarınızı spor, tiyatro gösterisi, diploma töreni gibi özel günlerinde yalnız bırakmayın.

 

 

Uzman Klinik Psikolog

Rüya Dilara Yıldırım

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy