Çiftlerde Dengeyi Sağlamak

AİLE VE ÇİFT YAŞAMINDA DENGEYİ SAĞLAMAK

Yazar: Uzm. Psik. Dan. H. Mehmet Artıran

Aile farklı yaş ve cinsiyet dağılımına sahip ve ortak etkinliği olmayan bir çalışma grubu gibidir. Aile grubunda üyelik ‘ doğum hakları ‘ ile belirlendiği için seçim yapmak da mümkün değildir. Bunun üzerine bir de aşağıda sıralayacağımız fonksiyonel zorluklar işin içine girdiğinde dengede durmak, stres ve kriz durumlarında kara vermek ve eylemde bulunmak oldukça güçleşmektedir.

  • Aile üyeleri arasında koruma alınıp verilen ve böylece bağımlılığı güçlendiren bir ortam olmasının yanı sıra bağımsızlık mücadelesinin verildiği bir yerdir.
  • Aile sınırların kalkmasını ve daha derin bir yakınlığın kurulmasını desteklerken, aynı zamanda her aile üyesinin kendi bireysel alanı ve bağımsızlığı için savaş verdiği bir yerdir.
  • Aile kaynaklarını ortak çıkarları için kullanır, öte yandan aile bireyleri aynı kaynaklardan kendilerine düşen payı arttırabilmek için yarış içindedirler.

Güvenlik ve istikrarı sağlamak için yüksek düzeyde bir karşılıklı sorumluluk ve koordinasyon gereklidir. Bu koordinasyona her harekette değişebilecek ama bir yandan da grubu düşmekten koruyacak bir dinamik denge kurmak için ihtiyaç vardır. Her harekette yeniden sağlanan bu denge grubun her üyesinin kendi rolünü yerine getirirken bir yandan da destek alıp vermesini mümkün kılar.

Değişen dengelerin dinamik sistemi olarak aile bir bütün olarak her dönemeçte veya üyelerinin her değişimine uyum sağlamayı becerebilmelidir. Bu dengeyi koruyabilmek için aile üyelerinin arasındaki etkileşimi ve gelişim için gerek duydukları ihtiyaçları düzene sokmalıdırlar. Aile bunu rol dağılımı, davranış kuralları ve iletişim kanalları gibi mekanizmalarla gerçekleştirir. ( Ayolon, O. Percariorus Balance )

 

 

Çift Terapisi Danışmanlık RANDEVU

Psikoloji öğrencileri ve psikolojik danışmanlık öğrencileri için Çift Terapisi Çalıştayı ÖĞREN VE UYGULA

Related Articles

Özel Çocuklara Özel Program
admin1 @ 2019-03-19 16:41:00
Otizmde Aile Danışmanlığı
admin1 @ 2019-03-12 14:24:13
Rasyonelizm ve Psikoterapi
admin1 @ 2019-03-10 23:48:16
Öfke Kontrolü
admin1 @ 2019-03-08 16:45:03
Seminer Programları
admin1 @ 2019-03-07 18:26:05
Toplumsal Cinsiyet
admin1 @ 2019-03-07 18:25:27

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy