Beslenme ve Yeme Bozuklukları Belirtileri

Yeme bozuklukları, yetersiz ya da aşırı gıda alımı içerebilen, diğer yandan ruhsal etkilere dayanan ve fiziksel sonuçlara yol açabilen bir hastalıktır. Yeme bozuklukları anoreksia nervoza, bulimia nervoza, atipik yeme bozukluğu olarak üçe ayrılmaktadır.

  1. Anoreksiya nervoza, eden yapısında ağır bir bozuklukla karakterize olan, zayıf olma adına sıklıkla ölesiye açlık sınırına getiren, beden imgesinin bozulduğu bir durumdur.
  2. Blumia nervoza, denetimi yitirmiş olma duygusunun eşlik ettiği, yineleyen, büyük miktarlarda yeme atakları ile karakterize bir durumdur.
  3. Atipik yeme bozuklukları, tıkınırcasına yeme sendromu ve gece yeme sendromu olarak 2’ye ayrılabilir. Gece yeme sendromunda  en karakteristik özellik; gece düzenli uyku olmaması ve günlük enerjinin oldukça önemli kısmının gece tüketilmesidir. Tıkınırcasına yeme bozukluğu; kısa bir sürede  aşırı  miktarda besin tüketilmesi ve bu esnada kişinin kendini kontrol dışı hissetmesidir. Atak esnasında kontrol  edememe söz konusudur.

Son zamanlarda

  • Beden algınız kötüyse,
  • Özel birtakım yiyecekleri, sağlınızı ya da kilonuzu olumsuz bir biçimde etkileyecek denli kısıtladığınız ya da bu yiyeceklerden kaçındığınız oluyorsa
  • Kilo almaktan ya da şişmanlamaktan çok korkuyorsanızYeme bozuklukları
  • Düşük bir kiloda olduğunuz, ancak yine de kilo almanızı güçleştiren girişimlerde bulunduğunuz bir zaman olduysa
  • Yineleyeci tıkanırcasına yemeleriniz ve bunun için uygunsuz ödünleyici davranışlarınız olduysa (İlaçların yanlış yere kullanımı, kendi kendini kusturma, aşırı spor yapma vb) mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy