Ara Tatilde İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Ara Tatilde İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

 

  • The Beautiful Mind (Akıl Oyunları) Şizofreni üzerine yapılmış güzel bir film. Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in hayatını anlatan bu filmde dahiliğinin yanında paranoid şizofreni ile başa çıkmaya çalışan John Nash’in inişleri ve çıkışlarını göreceksiniz. Sürükleyici, halüsinasyonları bir o kadar gerçek aktarılmış bu filmi soluksuz izleyebilirsiniz.

 

  • Black Swan ( Siyah Kuğu) Bazı sahnelerde gerim gerim gerileceğiniz, izlerken dişlerinizi sıkacağınız mükemmeliyetçiliği en iyi anlatan filmlerden biri. Burada da şizofreniyi görüyoruz. Manik depresyon, anoreksiya, obsesiflik arasında süreklenen Nina’nın duygu karmaşalı bale hayatından bahsediyor. Film kişiliğine uygun, saflığı simgeleyen beyaz kuğu olmaya çalışıp olamayan Nina’nın, kendisinin tam tersi içindeki karanlığı gösteren siyah kuğuya dönüşünü anlatıyor. Başarılı olmak için gösterdiği çaba birçok acıya sebep olsa da mükemmel bir son sizi bekliyor.

 

 

  • Memento (Akıl Defteri)

Psikolojik film deyince akla ilk gelenlerden Memento. Leonard Shelby intikam peşinde olan bir adamdır. Leonard’ın karısına teacvüz edip öldürmüşlerdir onun da amacı bu kişiyi bulmaktır. Bu olaydan sonrası sürekli hafızasından silinmektedir, amnesia hastalığı vardır. Bu yüzden adamı bulabilmek için sürekli dövmeler yapıp onları okuyor, nereye kadar ilerlediğini görebilmek için. Film bugünden başlayıp geriye doğru gitmektedir.

 

  • Fight Club (Dövüş Kulübü)

Yine şizofreniyi anlatan klasikleşmiş bir yapıt. Defalarca izleyip sıkılmayacağınız sonunda sizi şaşırtacak mükemmel bir film önerisi bizce. Jack’in tekdüze hayatının nasıl değiştiğini, rastgele tanıştığı Tyler’la olan samimiyetini ve birlikte kurdukları dövüş kulübünü anlatan fakat dediğim gibi sonunda sizi şaşkınlıklara sürükleyen bir hikaye. Şizofreniyi başarıyla ele alabilen filmlerin bizler üzerinde böyle bir etkisi var sanırım.

 

  • The Machinist (Makinist)

Psikolojik gerilim filmi seviyorsanız bu önerimize mutlaka göz atın derim. Bir sene kadar bir süre uyuyamayan ve gitgide kilo veren imsomnic bir adamın başından geçen tuhaf olayları ele alan ve bu olaylar yüzünden paranoya yaşayan adamı anlatan bir film. Karakterde paranoya, şizofrenik psikoz, temizlik obsesyonları görebileceğiniz, psikoterapi olgusu üzerinde öğretici olabilecek bir film. Suçluluk duygusunun insana neler yaptığını, psikolojisini nasıl etkilediğini göreceksiniz. Fiziksel ve ruhsal olarak kendinden uzaklaşan karakter kendi paranoyaları içinde kaybolur. Sürprizli bir film değil, baştan sonra sakin akışı olan bir film fakat Christian Bale’in mükemmel performansı kesinlikle izlemeye değer.

 

  • Nymphomaniac(İtiraf)

Çoğu sitede bu film önerisini göremezsiniz, fakat size açık olmam gerekirse kesinlikle izlenmesi gereken sonunda sizi derinden etkileyecek bir film. İki parçadan oluşuyor, yaklaşık 3 saat süren filmin büyük bir kısmı cinsellik içeriyor, hatta ilk kısmı direkt olarak öyle diyebiliriz fakat aradaki geçişler, savruluşlar, direnişler ve sondaki tokat gibi gerçek bu film kesinlikle önerilmeli! İlk filmde sıkılabilirsiniz ama diyaloglara odaklanırsanız derinine inebilirsiniz filmin. Pedofili gibi derin konuları da işleyen filmde cinsellik bağımlısı bir kadının hayatı baştan sona anlatılıyor. Bir ekşi sözlük yazarı psikolojik tahliller ile filmi incelemiş okumak isterseniz yazarın ismi “sustuklarimi yazıyorum” bu yazıyı da inceleyin derim.

 

  • Requiem For a Dream

Uyuşturucu bağımlısı bir genç ile televizyon bağımlısı anne arasında oluşan uçurumu anlatan bir film. Annenin tek amacı istediği TV yarışmasına katılabilmek, beğendiği kırmızı elbisesiyle bu yüzden zayıflama hapları kullanmaya başlamıştır. Bir taraftan arkadaşları ve Harry uyuşturucuyu durmadan kullanmaya devam eder. Bu bağımlılıklar sonucu yavaş yavaş dibe giden bir hayat sizi hüzne boğacak. Müzikleri de ayrı güzeldir, bu konuda da size bir artı sağlayacaktır.

Related Articles

Travma
admin1 @ 2019-04-04 12:26:06
Ölüm ve Yas
admin1 @ 2019-04-04 11:05:35
Disleksi Nedir?
admin1 @ 2019-03-26 10:11:34
Özel Çocuklara Özel Program
admin1 @ 2019-03-19 16:41:00
Otizmde Aile Danışmanlığı
admin1 @ 2019-03-12 14:24:13
Rasyonelizm ve Psikoterapi
admin1 @ 2019-03-10 23:48:16

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy