“Akılcı Yaşam Kılavuzu” Dr. Albert Ellis

Şimdiye dek yayınlanan iki baskısı 1 milyondan fazla satan bu kitap, psikoterapi konusunda sıradanakılcı yaşam kılavuzu insanlar için yazılmış çok etkileyici bir kitaptır. Akılcı Duygulanımcı Davranış Terapinin (ADDT) kurucusu Dr. Albert Ellis bu kitabı, düzenli psikoterapi almaya fırsatı olmayan danışanlarının kendi kendini tedavi edebilmeleri için yazmış. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var bu dahil olmak üzere hiçbir kitap bütün duygusal sorunlarımızı çözemez. Herbirimiz eşsiz birer birey olduğumuzdan hiçbir kitap bireysel psikoterapinin yerini tutamaz.

Kitap, ADDT ilkeleri temelinde kişinin kendi kendine yardımını amaçlar. Temel tezi ise “Duygular düşüncelerle  direkt olarak bağlantılıdır. Düşünceleri değiştirerek duygularımızı da değiştirebiliriz.”dir. Albert Ellis, insanların temel amaç ve değerlerinin olduğunu ve bunlar engellendiğinde çoğunlukla yıkıcı davrandıklarından bahseder. Ona göre duygusal ve davranışsal rahatsızlığın temel nedeni budur. İnsanın temel amaç ve değerleri kendi başına ya da diğer insanlarla ilişkilerinde üreterek ve başararak, özgün ve yaratıcı olarak, fiziksel duygusal ve zihinsel etkinliklerden zevk alarak yaşamak ve makul bir ölçüde mutlu olmaktır.  Akılcı Yaşam Kılavuzu’nda akılcı olmayan düşüncelerimizi akılcı düşüncelere dönüştürerek duygularımızı nasıl olumlu yönde geliştireceğimiz detaylı bir biçimde anlatılıyor.

Kitaptan akılcı düşünmeye dair bir kaç alıntı: 

“Kızgın kişinin dışarıdan sakladığı bazı zaafları vardır ya da belki bana saldırarak kendini güçlü hissediyordur ama ben bu sefer onu ciddiye almayı ve onun zaafları yüzünden kendi huzurumu kaçırmayı reddettim.”

“İnsanlar ve olaylar bizi mutsuz edemez. Aksine biz onların bizi mutsuz edebileceklerine inanarak kendimizi mutsuz ederiz.”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy