Akatlar’da Anne Baba Tutumları Semineri

Beşiktaş Belediyesi ve Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi tarafından organize edilen seminerlerden ilki Akatlar Kültür Merkezinde hayata geçti.

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Artıran, seminerin başında katılımcılara ergenlerle iletişim konusunda kapsamlı bilgiler verdi. Ergen iletişiminde ailelerin yaptığı en yaygın hatalardan söz eden Artıran, doğru bir iletişimin ergeni ön yargısız anlamaktan geçtiğini söyledi. Ergenlerin yaptığı anlamlı anlamsız hemen her davranışın altında mutlaka bir sebep olduğunu ve ailelerin bu sebebi öğrenmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu sebep üzerine iletişimi sürdürmesiyle sorun yaratan etmenlerin aile ve ergen arasında birlikte çözülebileceğini söyledi. Ayrıca Artıran, seminerde anne babaların çocuğa karşı sergilediği tutumlara değinerek, ergeni ergen gibi değil de yetişkin gibi değerlendirmenin hata olduğunu, aynı şekilde ergenle bir yetişkinle iletişime geçer gibi değil de çocukla iletişime geçer gibi iletişime geçmenin anlamayı ve anlaşmayı çıkmaza soktuğunu söyledi. Hocamız ergenlerle iletişim konusunda bir dizi ip uçlarını vaka örnekleri üzerinden anlatarak daha kolay anlaşılmasını sağladı.

Beşiktaş seminerSeminer sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Artıran, olası bir kriz durumunda elinizden artık bir şeyin gelmediğini hissettiğinizde ve durum kontrolünüzden çıkmışsa çok geç olmadan bir uzmandan yardım almanın önemini belirterek semineri tamamladı.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy